20-09-2016
  Поділитись


20-09-2016 16:18

НА ЗАМІТКУ ГРОМАДЯНАМ: ЯК ВІДКЛИКАТИ ДЕПУТАТА

25 жовтня минулого року мешканці міст обирали окрім міських голів депутатів міських рад. Але не всі виборці, що прийшли на дільниці та проголосували, та завдяки яким кандидати стали депутатами, розуміють, що чинним законодавством задекларовано «відповідальність» депутата перед виборцями, і якщо народний обранець є не досить «відповідальним», то можна його відкликати.
 Така відповідальність встановлена Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» за:

- порушення депутатом місцевої ради Конституції і законів України;
- пропуск депутатом більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії; 
- невиконання ним без поважних причин своїх депутатських обов’язків;
- невиконання передвиборної програми; 
- невиконання обов’язку звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними.


За всі ці порушення може бути застосована відповідальність у відкликання депутата міської ради виборцями. Але ініціювання відклику у відповідності до положень чинного законодавства може відбутися не раніше, ніж через рік після набуття депутатом повноважень. Виходить, що наближається час, коли виборцям можна буде розпочати процес відкликання депутатів-порушників. Але як же на практиці це реалізувати?

Крок 1
Право вносити пропозицію про відкликання депутата міської ради мають громадяни України, які відповідно до закону про місцеві вибори є виборцями цієї міської ради. 
Для старту процесу відкликання ініціатори зборів виборців не пізніш, як за два дні до дня їх проведення, повідомляють ЗМІ про дату, місце та час їх проведення.
Необхідно зібрати збори виборців у кількості не менше 300 осіб для відкликання депутатів у містах обласного значення чи 100 осіб для міста районного значення, на яких простою більшістю голосів прийняти 3 рішення:
1. Про внесення пропозиції щодо відкликання депутата за народною ініціативою із зазначенням підстав відкликання. 
2.Про затвердження кількісного та персонального складу ініціативної групи (не менше 50 осіб для міста обласного значення та 10 осіб для міста районного значення, яка буде займатися збором підписів на підтримку пропозиції про відкликання мера) та її офіційного представника.
3. Про затвердження форми  підписного листа для збирання підписів виборців про відкликання.
Порядок ведення зборів та форми протоколу зборів, листів реєстрації учасників визначено пунктами 4 та 5 статті 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» 

ВАЖЛИВО: Бути офіційним представником ініціативної групи, входити до її складу можуть тільки виборці цієї ради, окрім посадових та службових осіб органів  влади та органів місцевого самоврядування, військовослужбовців, суддів, працівників судів та правоохоронних органів. Забороняється проводити збори виборців щодо відкликання депутатів в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, у місцях видачі заробітної плати, пенсій, допомоги, стипендій, інших соціальних виплат, надання благодійної допомоги.

Крок 2
У триденний строк після дня проведення зборів виборців офіційний представник ініціативної групи повідомляє відповідну територіальну виборчу комісію про факт проведення зборів. До повідомлення додається витяг з протоколу зборів, в якому зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата, зміст обговорення, прийняте рішення, персональний склад ініціативної групи. 

Крок 3
З дня, наступного за днем повідомлення територіальної виборчої комісії про створення ініціативної групи, починається збір підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата міської ради.
Ініціативна група має зібрати підписи у кількості , що є більшою половини кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на відповідних місцевих виборах в одномандатному виборчому окрузі, у якому був обраний депутат.

На підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, обраного у багатомандатному виборчому окрузі, має бути зібрана така кількість підписів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі, що є більшою виборчої квоти, яка була визначена у відповідному багатомандатному виборчому окрузі під час проведення  виборів депутатів місцевої ради згідно із законом про місцеві вибори, але не меншою ніж кількість голосів, поданих за відповідну місцеву організацію партії у відповідному територіальному виборчому окрузі на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний депутатом.
Збір підписів у містах обласного значення проводиться протягом 20 днів, у містах районного значення – 10 днів
Порядок заповнення та дані, які має містити підписний лист, визначено пунктами 3 та 4 статті 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»

ВАЖЛИВО: Забороняється збирати підписи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях (крім партійних організацій), у місцях видачі заробітної плати, пенсій, допомоги, стипендій, інших соціальних виплат, надання благодійної допомоги. Участь посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування у збиранні підписів забороняється. Забороняється платити коштами, товарами або послугами за підписи на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, а також перешкоджати виборцю у підтримці цієї пропозиції.

Крок 4
Після завершення збирання підписів, але не пізніше дня закінчення строку збору підписів, заповнені підписні листи збираються офіційним представником ініціативної групи, прошиваються, скріплюються підписами офіційного представника та не менше трьох членів ініціативної групи із зазначенням кількості зібраних підписів та не пізніш як на другий день разом з протоколом зборів виборців, що утворили відповідну ініціативну групу, передаються до відповідної територіальної виборчої комісії.
Територіальна виборча комісія перевіряє правильність оформлення підписних листів, кількість зібраних підписів у разі відкликання депутата у містах обласного значення - протягом 20 днів з дня їх отримання, міст районного значення - протягом 10 днів.
Якщо при ініціюванні відкликання дотримано всіх вимог Закону, рішення про дострокове припинення повноважень депутата міської ради за народною ініціативою приймає вищий керівний орган партії, що висувала кандидата за зверненням ТВК. Партія може відкликати такого депутата за народною ініціативою або відмовити в задоволенні цієї ініціативи. 
У тому випадку, якщо партія все ж таки прийняла рішення про відкликання свого депутата на підставі рішення її вищого керівного органу партії відповідна ТВК не пізніш як на п’ятий день з дня отримання відповідного рішення зобов’язана визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від цієї партії.

Як бачимо, механізм відкликання депутатів міських рад виборцями достатньо деталізовано у Законі України «Про статус депутатів місцевих рад», але це достатньо спірний механізм. З одного боку він ставить депутатів всіх міських рад України у залежність від волі вищого партійного керівництва, а з іншого боку не надає виборцям реальних важелів для усунення депутата від влади. Таким чином, депутати міських рад є фактично невразливими для своїх виборців, оскільки, чинне законодавство навіть не передбачає підстав для відмови партії в задоволенні народної ініціативи, що ставить під сумнів доцільність звернення ініціативної групи до суду у таких випадках. У той же час депутати, які за Законом мають бути відповідальними та підзвітними перед виборцями, цілком залежать від рішень вищого партійного керівництва партій, що їх висунули.

cvu.ks.ua


20.09.2016    CVU official
  Поділитись


Логін:

Пароль:

Реєстрація.
Забули логін або пароль?

ЦИТУВАТИ (Щоб додати цитату, виділіть необхідний фрагмент тексту на цій сторінці і натисніть "ЦИТУВАТИ")
Залишилося символів –

Введіть підтверджувальний кодПартнерам: Код нашого банера можна скопіювати тут.

НОВИНИ, ПОДІЇ
12 лютого
13:15

Приховані медіа-резерви: приватні інтереси депутатів Черкаської міської ради

08 лютого
11:11

Приватні інтереси депкорпусу Черкаської міської ради: що пов’язує депутатів фракцій БПП та ВО «Батьківщина»

02 лютого
13:32 Лише половина депутатів Черкаської міської ради звітує перед виборцями

13:25

Позиція Комітету виборців України, щодо ситуації навколо Черкаської міської Ради

29 січня
18:21

Депутат Черкаської міської ради не задекларував свої доходи

17 січня
16:30 Для виборців міста Черкаси створили онлайн-мапу приймалень депутатів міськради
15 січня
11:27

ЯК ДЕПУТАТИ ЧЕРКАСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ВІДВІДУВАЛИ СЕСІЇ ВПРОДОВЖ ДРУГОГО РОКУ ПОВНОВАЖЕНЬ

08 січня
13:20

Як депутати Черкаської міської ради відвідували засідання постійних комісій ради

20 грудня
14:55

Недорозпущений виконком: як депутати Черкаської міської ради голосували за розпуск виконавчого комітету


12:50

Протягом листопада-грудня відбулись тренінгів для членів територіальних і дільничних виборчих комісій з питань організації підготовки та проведення перших місцевих виборів 24 грудня 2017 року

15 листопада
11:00

Представники Іваньківської ОТГ вчилися запобігати конфлікту інтересів

31 жовтня
13:21 Результати моніторингу інформування та здійснення прийому виборців депутатами Черкаської міської ради текст аналітичного звіту

13:11

В Черкасах розповіли як депутати міської ради інформують та здійснюють прийом виборців

30 жовтня
13:22 31 жовтня 2017 року відбудеться прес-конференція, присвячена підведенню проміжних підсумків щодо інформування та здійснення прийому виборців депутатами Черкаської міської ради.
27 жовтня
16:33

До виборів готові. Завершились тренінги для членів дільничних виборчих комісій з питань організації підготовки та проведення перших місцевих виборів 29 жовтня 2017 року


16:21

ОБ’ЄДНАНІ ГРОМАДИ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ ГОТУЮТЬСЯ ДО ПЕРШИХ ВИБОРІВ!

11 жовтня
16:04

Лави черкаських депутатів поповнив Василь Соломаха


15:42

У ОБ’ЄДНАНИХ ГРОМАДАХ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ ПРОІНФОРМУЮТЬ ВИБОРЦІВ ПРО НОВИЙ РОЗПОДІЛ ПОВНОВАЖЕНЬ МІЖ ОРГАНАМИ МІСЦЕВОЇ ВЛАДИ

03 жовтня
19:01

Поліція просить допомогти з пошуком убивць депутата Черкаської міської ради М.Бінусова


17:51

ЧОО КВУ знайомить ОТГ області з основами законодавства про запобігання корупції та конфлікту інтересів: Мокра Калигірка


Логін:

Пароль:

Реєстрація.
Забули логін або пароль?
ЗНАЙТИ ДЕПУТАТА
Для пошуку використовуйте буквосполучення з не менше як 3-х літер


Підписатися на розсилку (тільки для зареєстрованих користувачів. реєстрація.)
Введіть Ваш email:


RSS
       
Цей веб-сайт створено в рамках проекту ЧОО Комітету виборців України

 

Веб-розробка