02-02-2018
  Поділитись


02-02-2018 13:25

Позиція Комітету виборців України, щодо ситуації навколо Черкаської міської Ради

В м. Черкаси останнім часом загострилось політичне протистояння і точаться дискусії навколо можливого розпуску міської ради, імпічменту міському голові і імовірних дострокових виборів.
Комітет виборців України є незалежною громадською організаціє рівновіддаленою від будь яких політичних рухів і тому до нас почастішали звернення виборців, журналістів і  політиків з проханням прокоментувати дану ситуацію.
Юридичний відділ Комітету виборців України узагальнив всі питання і підготував роз’яснення щодо дострокового припинення повноважень міської ради.

За яких умов можливий розпуск міської ради взагалі?

Відповідно до статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування» Повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках:
1) якщо рада прийняла рішення з порушенням Конституції України, цього та інших законів, прав і свобод громадян, ігноруючи при цьому вимоги компетентних органів про приведення цих рішень у відповідність із законом;
2) якщо сесії ради не проводяться без поважних причин у строки, встановлені цим Законом, або рада не вирішує питань, віднесених до її відання;
3) передбачених Законом України "Про військово-цивільні адміністрації".

Таким чином, підставою для дострокового припинення повноважень міської ради є порушення Конституції України та законодавства України.  Якщо сесії ради не проводяться без поважних причин у строки, встановлені цим Законом, або рада не вирішує питань, віднесених до її відання, що також є підставою для дострокового припинення міської ради, у разі наявності доказової бази.

2. Повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті ради за наявності підстав, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, та в інших випадках можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму. Порядок проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень ради визначається законом про місцеві референдуми.
3. Питання про дострокове припинення повноважень сільської, селищної, міської, районної в місті ради за рішенням місцевого референдуму може бути порушене сільським, селищним, міським головою, а також не менш як однією десятою частиною громадян, що проживають на відповідній території і мають право голосу.
Передбачалось проведення місцевого референдуму Законом України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», який  втратив чинність від 28.11.2012.     На сьогоднішній день не може буде проведено місцевий референдум відповідно Конституції України та Закону України «Про всеукраїнський референдум».


Які має юридичні наслідки звернення міського голови м. Черкаси А.Бондаренко до Верховної Ради?


4. За наявності підстав, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, рішення суду про визнання актів ради незаконними, висновків відповідного комітету Верховної Ради Верховна Рада України може призначити позачергові вибори сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради. Питання про призначення Верховною Радою України позачергових виборів сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради може порушуватись перед Верховною Радою України сільським, селищним, міським головою, головою обласної, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації.
 
Отже, міський голова порушує перед Верховною Радою питання про призначення
позачергових виборів міської ради, якщо наявні такі підстави: порушення Конституції України та законодавства України; якщо сесії ради не проводяться без поважних причин у строки, встановлені цим Законом, або рада не вирішує питань, віднесених до її відання; а також рішення суду про визнання актів ради незаконними, висновків відповідного комітету Верховної Ради, то Верховна Рада України може призначити позачергові вибори міської ради.
В зверненні міського голови м. Черкаси до Верховної Ради зазначаються такі підстави, як прийняття Черкаською міською радою протиправних рішень. Чи будуть такі підстави достатньо аргументованими для Комітетом ВР і коли буде звернення розглядатись і чи буде взагалі питання поки залишаються без відповіді.


5. Повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради за наявності підстав, передбачених пунктом 3 частини першої цієї статті, достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної адміністрації.

В який термін Верховна Рада має розглянути звернення?

6. У разі дострокового припинення повноважень ради позачергові місцеві вибори призначаються Верховною Радою України не пізніше ніж у дев’яностоденний строк з дня дострокового припинення повноважень відповідної ради. Порядок проведення позачергових виборів рад визначається законом про вибори.

Строки розгляду звернення та прийняття рішення Комітетом ВР державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування в жодному нормативно-правовому акті не закріпленні.
Маємо зауважити, що не пізніше ніж у дев’яностоденний строк з дня дострокового припинення повноважень відповідної ради Верховна Рада призначає позачергові місцеві вибори.


Чи має юридичні наслідки рішення, прийняте депутатами, на сесії 29.01.2018 р. про розпуск?

7. Сільська, селищна, міська, районна в місті рада, щодо якої місцевим референдумом прийнято рішення про дострокове припинення повноважень, а також місцева рада, щодо якої Верховна Рада України прийняла рішення про призначення позачергових виборів, продовжує діяти до обрання нового складу відповідної ради.

На сьогодні законодавство України не передбачає такої норми, як саморозпуск ради. Рішення сесії Черкаської міської ради від 29 січня 2018 року носить суто декларативний і символічний характер.
Припинити повноваження міської ради можна також через місцевий референдум, але на сьогоднішній день не може буде проведено такий референдум відповідно Конституції України та Закон України «Про всеукраїнський референдум».


За яких умов може бути оголошений імпічмент міському голові?

8. Дострокове припинення повноважень сільського, селищного, міського голови можливо у разі його звернення з особистою заявою до вiдповiдної ради про складення ним повноважень голови; припинення його громадянства; набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього або визнання його судом недієздатним; його смерті. 
Також повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути достроково припинені, якщо вiн порушує Конституцію або закони України, права i свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень. За наявності таких підстав, вiдповiдна рада, шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів вiд загального складу ради може достроково припинити повноваження міського голови.

Процедура імпічменту міського голови неодноразово застосовувалась в Україні і є досить поширеною при критичному конфлікті між депутатами і міським головою, але для цього потрібна консолідована позиція 2/3 депутатів міської ради.  Для Черкаської міської ради  така кількість дорівнює 28 депутатам. В разі успішного голосування обов’язки міського голови виконуватиме секретар міської ради до обрання нового міського голови.
Також достроково припинити повноваження міського голови можна через референдум, але, як і у випадку з міською радою, не може буде проведено такий референдум відповідно Конституції України та Закон України «Про всеукраїнський референдум».
Окремо КВУ наголошує на неприйнятті насильницьких дій і тиску на депутатів Черкаської міської Ради, які мали місце на сесії ЧМР 29 січня 2018 року. Такі дії повинні стати предметом  розгляду правоохоронних органів і повинні бути засудженими політичними лідерами тих сил, які взяли на себе відповідальність за їх організацію.


02.02.2018    CVU official
  Поділитись


Логін:

Пароль:

Реєстрація.
Забули логін або пароль?

ЦИТУВАТИ (Щоб додати цитату, виділіть необхідний фрагмент тексту на цій сторінці і натисніть "ЦИТУВАТИ")
Залишилося символів –

Введіть підтверджувальний кодПартнерам: Код нашого банера можна скопіювати тут.

НОВИНИ, ПОДІЇ
28 грудня
19:37 Перші місцеві вибори 23 грудня 2018 - висновки ЧОО Комітету виборців України

19:00 Черкаська обласна організація Комітету виборців України підбила підсумки проекту "Депутат ХХІ сторіччя"
27 грудня
10:22

Фахівцями Черкаської обласної організації Комітету виборців України продовжуєтся атестація місцевих депутатів.

09 листопада
13:13

Протягом жовтня відбувся третій етап навчань депутатів місцевих рад в рамках проекту «Депутат ХХІ сторіччя». В 6 областях Центральної і Південної України пройшли майстерні «Мисли глобально – дій локально: Світовий досвід для розвитку громади»

07 листопада
11:01

З початку вересня розпочався другий етап навчань депутатів місцевих рад в рамках проекту «Депутат ХХІ сторіччя»


09:16

Представники Зорівської, Степанківської та Михайлівської ОТГ почали розробку «дорожньої карти» впровадження практик громадської участі

17 жовтня
13:38

Мрії про майбутнє: ОТГ Черкащини провели ярмарки ідей для розвитку громади


13:32

Якою буде Михайлівська громада через 5 років: в ОТГ відбувся ярмарок ідей для розвитку громади

08 жовтня
13:53

В Степанках відбувся ярмарок ідей для розвитку громади

31 липня
11:29

Познайомитися з сусідами по громаді та спільно долучитися до розвитку ОТГ – мета наступного етапу проекту «РІЗНІ СЕЛА - ОДНА ГРОМАДА»

30 липня
10:53

Черкаська організація КВУ провела серію прес-сніданків для журналістів, на тему судової реформи в Україні

25 липня
13:28 Черкаська ОО КВУ анонсує серію прес-сніданків на тему судової реформи в Україні
23 червня
13:48

В Черкасах презентували результати моніторингу дотримання антикорупційного законодавства депутатами Черкаської міськради

22 червня
12:20

Черкаська обласна організація Комітету виборців України 19 червня провела тренінг «Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів» для місцевих депутатів, їх помічників та громадських активістів

20 червня
16:27 ОТГ ЧЕРКАЩИНИ ВПРОВАДЖУЮТЬ МЕТОДИ ГРОМАДСЬКОЇ УЧАСТІ
11 червня
16:42

11 червня у м. Черкаси відбулася прес-конференція Черкаської обласної організації КВУ присвячена інформаційній кампанії інформування громадян щодо основних нововведень судової реформи

25 травня
11:23

Об’єднані територіальні громади області вчилися методикам громадської участі в розвитку сіл

11 травня
09:19

27 і 28 квітня для депутатів та активістів Узинської ОТГ та м. Біла Церква пройшла майстерня «Новий депутат. Депутатська діяльність в контексті реформи місцевого самоврядування в Україні».


09:15

«Новий депутат. Депутатська діяльність в контексті реформи місцевого самоврядування в Україні». Початок. Вінниччина.

04 травня
08:48

На Черкащині вчитимуть ОТГ використовувати партисипативні практики для вирішення місцевих проблем


Логін:

Пароль:

Реєстрація.
Забули логін або пароль?
ЗНАЙТИ ДЕПУТАТА
Для пошуку використовуйте буквосполучення з не менше як 3-х літер


Підписатися на розсилку (тільки для зареєстрованих користувачів. реєстрація.)
Введіть Ваш email:


RSS
       
Цей веб-сайт створено в рамках проекту ЧОО Комітету виборців України

 

Веб-розробка